صفحه اصلی | نقشه سایت | تماس با ما | English امروز :
تعریف :
در سرطان پوست ، سلولهای سرطانی در لایه های بیرونی پوست به وجود می آیند. عمومی ترین سرطان ها ، سرطان سلولهای پایه یا سرطان سلولهای فلسی است. این سرطان معمولاً پوست نواحی در معرض آفتاب نظیر : صورت ، گوش ها ، دست ها یا بازو ها را درگیر ساخته و بیشتر در بزرگسالان بالای 40 سال بروز می کند. افراد سفید پوست ، بلوند ، افرادی که موهای قرمز رنگ دارند یا افرادی که رنگ چشم آنها آبی یا سبز است ، بیشتر در معرض خطر هستند.
افراد در خطر :
 • آفتاب سوختگی و نور آفتابوراثت

 • استفاده از دستگاه های برنزه کننده پوست

 • افرادی که پوست سفید دارند یا رنگ چشم آن ها روشن است.

 • افرادی که تعداد زیادی خال های بزرگ و با اشکال نا منظم دارند.

 • افرادی که سیستم ایمنی آنان توسط سرطان ، دارو های دریافتی به دنبال پیوند عضو و ابتلا به ویروس ایدز تضعیف شده است ، در معرض خطر بیشتر قرار دارند.


انواع معمول سرطان های پوست :
سرطان سلول سنگفرشی
این نوع بدخیمی ، به صورت برآمدگی نرم ، ثرمز رنگ و پوسته دار تظاهر می کند که رشد می کند و خونریزی با ترشح دارد و یا به صورت یک زخم بروز می کند که خوب نمی شود. بیشتر اوقات در بینی ، پیشانی ، گوش ها ، لب تحتانی و مناطقی از بدن که بیشترین مواجهه با آفتاب را دارند ایجاد می شود.
سرطان سلول پایه ای
شایعترین و قابل درمان ترین نوع سرطان پوست است. زیرا این بیماری به کندی پیشرفت می کند. ضایعات سرطانی ، شکل های متفاوتی دارند. به شکل یک ضایعه گرد ، سفید رنگ و مروارید شکل و یا به صورت برآمدگی پر از چربی می باشد که اغلب عروق کوچکی هم در آن دیده میشود. ضایعه می تواند در گوش ها ، گردن یا صورت ایجاد شود. ممکن است ضایعات پوستی به صورت صاف ، پوسته دار صورتی یا قهوه ای باشد که در پشت یا روی سینه ایجاد می شود.
ملانوم یا ملانوما
ملانوم ، نوع بد سرطان پوست در مقایسه با سرطان های معمولی پوست می باشد. در آن سلولهای سرطان (بدخیم) در سلولهی رنگدانه پوست (ملانوسیت) سافت می شود. ملانوم می تواند به سرعت از طریق دستگاه لنفاوی یا خون در تمامی بخش های بدن پخش شود. مانند همه سرطان ها ، ملانوم در صورتی که در آغاز تشخیص داده شود بهتر درمان می شود. علائم آن عبارت اند از : ایجاد خال ، خونریزی از خال ، احساس خارش ، سفت شدن ، ایجاد قلنبه ، متورم شدن در محل خال و احساس ناراحتی هنگام دست دادن . ملانوم ها یک حاشیه سیاه یا آبی متمایل به سیاه دارند. در مردان ملانوم بیشتر در ناحیه تنه(بین شانه ها و لگن) ، سر یا گردن ایجاد می شود. در زنان بیشتر روی بازوها و پاها رخ می دهد.
مدت زمان عمل :
بسته به وسعت تومور متفاوت است و بین نیم تا چندین ساعت متغییر می باشد.
بهبودی :
پیگیری مراقبت بعد از درمان برای سرطان پوست مهم است. پزشک بر بهبودی شما نظارت کرده و سرطان های جدید پوست را بازرسی می کند. سرطان های جدید پوست بسیار رایج تر از سرطان پوست گسترش یافته و درمان شده است. بازبینی های مرتب مطمئن می سازد که هر گونه تغییری در سلامتی شما ملاحظه شود و در صورت لزوم درمان میشود. ما بین ملاقات های برنامه ریزی شده ، باید مرتب پوستتان را بازرسی کنید.
نتایج :
فردی که قبلا مبتلا به سرطان پوست بوده ممکن است دوباره دچار بیماری شود و باید حداقل سالی یک بار برای معانیه مراجعه کند.
تکنیک عمل :
 • جراحی :برداشتن بافت بدخیم و کمی از بافت سالم پوست که به اشکال مختلف انجام میشود:
  سرما درمانی :در این روش ضایعه بدخیم با استفاده از نیتروزن مایع منجمد می گردد و در نتیجه سلول های سرطانی نابود می شوند.
  خشکاندن و تخریب بافت های سرطانی از طریق جریان الکتریکی پر فرکانس
  کورتاژ :جراح ، ضایعه بدخیم را تراشیده و بوسیله کورت (وسیله قاشقی شکل) تمیز می کند.
  پیوند پوست :بر روی بستر پوست آسیب دیده ناشی از جراحی و برداشتن توده سرطانی انجام میگیرد. درمان لیزری که به وسیله نور لیزر ، سلول های سرطانی را برداشته و از بین میروند.

 • رادیو تراپی :با استفاده از اشعه یونیزان است که منجر به انهدام سلول های سرطانی وکوچک شدن اندازه ضایعه سرطانی می شود.

 • شیمی درمانی :استفاده از داروهای شیمایی منجر به اندام سلول های سرطان پوست می شود.

 • پرتو درمانی (فوتودینامیک تراپی:( در این شیوه رنگ به داخل یک ورید تزریق و سپس در تمام بدن منتشر می‌شود. بعد از چند روز، این رنگ فقط در سلول‌های بدخیم باقی می‌ماند. سپس با تابش نور قرمزرنگ لیزری، رنگ درون سلول سرطانی، نور را جذب می‌کند و منجر به عکس العمل فتوشیمیایی که مخرب سلول‌ها است، می‌شود.

 • درمان بیولوژیکی یا ایمنولوژیک: مشتمل بر بازسازی، تحریک،‌ هدایت و تقویت سیستم طبیعی دفاعی بدن بیمار است و با استفاده از آنتی بادی و هدایت سیستم دفاعی خود بیمار جهت مبارزه با سرطان، صورت می‌گیرد.


بیهوشی :
معمولاً بیحسی ولی در انواع وسیع خصوصاً در ملانوم ممکن است نیاز به بیهوشی نیز باشد.
دریافت فایل
Design by Dr M.J Fatemi