صفحه اصلی | نقشه سایت | تماس با ما | English امروز :
تعریف :
شكاف كام و لب نقايص مادرزادي هستند كه در آن بافت دهان يا لب در خلال تكامل جنين به خوبي تشكيل نشده اند. البته شكاف كام و لب جزء نقايص مادرزادي قابل ترميم اند. شكاف لب به شكل يك سوراخ يا شكاف باريك در روي پوست لب بالا است كه مي تواند تا بيني گسترش يابد. شكاف كام يك سوراخ در سقف دهان و حفره بيني است.بعضي از بچه ها هم شكاف كام و هم شكاف لب دارند و برخي ديگر يكي از شكافها را به تنهايي دارند . پسرها به نسبت دخترها بيشتر به شكاف لب مبتلا مي شوند در حالي كه دخترها بيشتر به شكاف كام مبتلا مي شوند .
انواع شکاف :
 • شكاف لب بدون شكاف كام که ممکن است یک سویه و یا دوسویه بوده و گاهی تا حفره بینی امتداد دارد.

 • شكاف كام بدون شكاف لب که به صورت سوراخی در سقف دهان است و حفره بینی و دهان را به یکدیگر مرتبط مینماید.

 • شكاف لب و كام با هم

مدت زمان عمل :
ترمیم شکاف لب 1 تا 2 ساعت و ترمیم شکاف کام 1.5 تا 3 ساعت
بهبودی :
حدوداً 6 هفته ممکن است طول بکشد تا سینه بهبود یابد ، در موارد برداشتن هم زمان سینه و بازسازی سینه یا تنها بازسازی سینه بیشتر جای زخم ها بعد از مدتی کم ناپدید می شود ولی ممکن است چند سال طول بکشد تا به حالت عادی بازگردد.
علت :
علت ايجاد اين شكاف ها ناشناخته است اما پزشكان معتقدند كه محيط و ژنتيك هر دو در ايجاد اين شكافها موثرند ، مثل مصرف داروهاي ويژه يا استفاده از الكل در دوران بارداري ، اعتیاذ به سیگار ، کمبود ویتامین A و اسید فولیک. این نقص در سونوگرافی های قبل از تولد قابل تشخیص است.
عوارض جانبی :
بچه مبتلا به شكاف كام و لب مستعد سرماخوردگي، كاهش شنوايي، اشكال در سخن گفتن ومشكلات دنداني مثل نبودن يك دندان، دندان زياد يا نابجا يا بدشكل مي باشد.اين كودكان مستعد عفونت هاي گوش نيز مي باشند مكيدن براي كودكي كه شكاف لب دارد مشكل است در حالي كه كودك مبتلا به شكاف كام داراي مشكلاتي در حفره بيني به هنگام تغذيه مي باشد . جهت تغذيه اين نوزادان سرپستانك هاي ويژه اي تهيه شده است تا به كودك جهت تغذيه كمك كند.
بهبودی :
برای سه هفته از پستانک استفاده نگردد.
محدودیت های بازیها برای سه هفته بسیار مهم است که بچه از قراردادن انگشتان یا اسباب بازی در دهان منع گردد.
روش تغذیه کودک بعد از جراحی تغییر خواهد کرد و عموماً تغذیه با کمک سرنگ یا لبه کناری قاشق صورت می گیرد. ولی نوع غذا مثل قبل از جراحی خواهد بود. بعد از جراحی ، لب کودک قرمز و مقداری متور می باشد. نوارهای باریک چسب برای تقویت محل جراحی و کاهش فشار به زخم و محل بخیه ها و محافظت از دستکاری محل زخم استفاده می شود. کودکی که بعد از عمل بیقرار بوده و از خوردن امتناع می کند ، ممکن است درد داشته باشد و نیاز به مسکن دارد.
مراقبت از زخم :
هیچ پانسمانی روی لب نیاز نیست ، ولی یک پماد آنتی بیوتیک مثل جنتامایسین چشمی ممکن است پس از برداشتن چسب ها مورد استفاده قرار بگیرد. از مواجهه با نور افتاب برای حداقل 6 ماه برای کاهش تیرگی محل زخم بایستی اجتناب کرد. جای زخم با گذشت زمان بهتر شده ولی هرگز به طور کامل ناپدید نمیشود.
عوارض عمل شکاف لب و کام :
خونریزی(هماتوم).
اشکال در التیام برش ها.
التیام نامنظم جوشگاه ها مثل کشیدگی(کنتراکجر : جمع شدن یا به هم کشیده شدن بافت ها.
آسیب به عناصر عمقی تر(مثل اعصاب ، عروق خونی ، عشلات و ریه ها که ممکن است موقت باشد یا دائمی).
احتمال نیاز به جراحی مجدد.
نتایج :
نتیجه ترممیم اولیه شکاف لب یا کام فرزند شما تفاوت چشم گیری در کیفیت زندگی ، توانایی تنفس ، غذا خوردن و صحبت کردن او ایجاد می شود. اگرچه اعمال جراحی ثانویه برای بهبود ظاهری یا به دلایل عملکردی ممکن است لازم شوند با اینکه جوشگاه های عمل ترمیم شکاف لب و کام غالباً منطبق بر خطوط طبیعی لب قرار میگیرند ، ولیکن همیشه قابل تشخیص خواهد بود.
تکنیک عمل :
>عموماً درمان اولیه و اصلی در این ناهنجاری مادرزادی جراحی می باشد که بسته به اندازه و ناحیه شکاف (شکاف لب ، کام و یا هر دو) متفاوت می باشد و ممکن است از یک جراحی ساده بستن شکاف لب تا چندین عمل پیچیده و تکمیلی بستن کام ادامه یابد. درمانهای ثانویه مانند برطرف کردن مشکلات گفتاری ، عفونتهای گوش ، مشکلات دندانی و روانی می باشد. که باید بیمار تحت تیم پزشکی زیر قرار بگیرد.
 • جراح پلاستیک

 • متخصص گوش حلق و بيني

 • شنوايي سنج

 • ارتودنتيست

 • دندانپزشك

 • گفتار درمان گر

 • روانپزشك

 • پرستار

 • متخصص ژنتيك

كودك بايد از نظر شنوايي ، گفتار ، تغذيه ، دندان ها و عواطف بررسي شود و اقدامات لازم براي او انجام پذيرد . درمان اصلي شكاف ها جراحي است كه معمولا در سنين 12-18 ماهگي انجام مي گيرد . شكاف لب اغلب به يك عمل جراحي ترميمي نياز دارد به ويژه اگر يك طرفه باشد . در طي اين عمل جراح يك برش دوطرف شكاف ايجاد مي كند كه از لب تا سوراخ بيني امتداد دارد و سپس دو طرف به همديگر بخيه مي شود . شكاف لب دوطرفه ممكن است به دو جراحي نياز داشته باشد . جراحي شكاف كام به دليل نياز به ساختن يك كام جديد مشكل تر است . ايجاد كام جديد باعث كاهش شانس عفونت هاي گوش مياني ، بهبود در رشد دندان ها و استخوان هاي صورت كودك و پيشرفت تغذيه و توانايي سخن گفتن مي شود . جهت ترميم شكاف كام چندين جراحي انجام ميشود كه وابسته به عمق و بزرگي سوراخ مي باشد .
مراحل جراحی :
مرحله اول - بیهوشی
برای حقظ آسایش فرزندتان طی عمل جراحی ، بی هوشی عمومی به کار میرود.
مرحله دوم - برش جراحی (انسزیون)
هدف عمل جراحی شکاف لب ، بستن ناحیه جداشدگی لب و ایجاد عملکرد ، ساختار و نمای طبیعی در لب فوقانی است. برش جراحی در دو طرف شکاف لب داده شده و فلب هایی ایجاد می شود تا با رساندن آنها به یکدیگر و بخیه کردن آنها، شکاف لب بشته شود. ترمیم شکاف کام نیازمند تغییر موفعیت بافت ها و عضلات است تا شکاف کام بشته شده و سقف دهان ساخته شود. برش های جراحی در دو طرف شکاف داده شده و فلب های ویژه جهت تغییر موقعیت عضلات و اجزای سخت و نرم کام بکار گرفته می شوند. سپس محل ترمیم ، معمولاً در خط وسط سقف دهان ، با بخیه بسته می شود. به نحوی که طول کافی کام جهت تغذیه و گفتار طبیعی ، ونیز رشد مداوم در طول زندگی را میسر سازد.
مرحله سوم - بستن برش ها
برش های عمل شکاف لب و کام را می توان با بخیه های قابل جذب ترمیم کرد.
توجه : مهم است بدانیم که اگر چه می توان یک شکاف را در یک عمل جراحی ترمیم نمود. ولیکن درمان کودکی که با شکاف متولد شده است در طول دوره ی نوجوانی ، و گاهی اوقات حتی جوانی نیز ادامه یافته و با رشد کودک ، ممکن است اعمال جراحی ثانویه برای بهبود عملکرد یا شکل ظاهری لازم شود.
مرحله چهارم - ملاحظه ی نتایج
معمولاً جوشگاه های خارجی عمل ترمیم شکاف ، در طرح و نقش های طبیعی لب بالا و بینی قرار می گیرند. با گذشت زمان ، این موارد کمرنگ شده و توانایی فرزندتان برای رشد و عملکرد طبیعی بهبود خواهد یافت.
وضعیت بیمار :
بستری
بیهوشی :
انجام ترمیم لب شکری در اتاق عمل تحت بیهوشی عمومی بوده.
دریافت فایل
Design by Dr M.J Fatemi