صفحه اصلی | نقشه سایت | تماس با ما | English امروز :
چهارمین همایش کشوری سوختگی
این همایش در تاریخ 6 الی 7 اسفند ماه در مکان سالن همایش رازی برگزار می گردد.

مصرف آب پرتقال طبیعی،و زیبائی چهره
نوشیدن یك لیوان آب پرتقال در روز به بهبود سلامت پوست، موها و ناخن ها كمك می كند و به زیبایی و شادابی چهره می افزاید. به گزارش سرویس سلامت ایسنا، كارشناسان سلامت و بهداشت عمومی در انگلیس تاكید كردند: آب پرتقال طبیعی سرشار از ویتامین C، پتاسیم و فولیك اسید است كه همین ویتامین ها و املاح حیاتی موجود در این نوشیدنی بر خواص آن در بهبود سلامت بافت های بدن اضافه می كند. روزنامه میدور در گزارشی در این باره آورده است ویتامین C در تولید كلاژن و یك ماده مغذی فوق العاده مفید موسوم به «لوتئین» نقش حیاتی دارد. هم چنین رنگدانه های زرد موجود در پرتقال با كاهش آسیب های پوستی ناشی از تابش نور خورشید مرتبط هستند و درعین حال میزان انعطاف پذیری و كشسانی پوست را افزایش می دهند.

منبع : خبرگذاری ایسنا

دانشمندان علت خشکی پوست را کشف کردند
با افزایش سن، به تدریج از انعطاف پذیری پوست کاسته می شود و پژوهشگران کاهش میزان نوعی فیبر به نام الاستین در سطح پوست را علت خشکی پوست در پیری می دانند. به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه خراسان و به نقل از Destination santé، پژوهشگران اظهار كردند: پوست تمایل به حفظ رطوبت دارد، اما با پیر شدن سلول های زیرپوستی، از میزان آبپوشی پوست کاسته می شود. همچنین پزشکان کاهش ترشحات هورمونی بدن در حدود سن ۵۰ سالگی، آب و هوا و تابش نور خورشید را در خشکی پوست موثر می دانند. اولین توصیه پزشکان برای جلوگیری از خشکی پوست استفاده روزانه از انواع کرم های مرطوب کننده و روغن ها و محافظت در برابر نور خورشید است. متخصصین پوست شستشو با انواع صابون ها، مایع ها و ژل های بدن را برای پوست های خشک مناسب نمی دانند. استفاده از روغن های مخصوص حمام که در آب ولرم رقیق شده است، برای پوست های خشک در سنین بالا توصیه می شود.

منبع : خبرگذاری ایسنا

آیا لیپوساکشن باعث کاهش وزن می شود ؟
به عبارت دیگر آیا برگشت چربی های خارج شده پس ازلیپوساکشن خطرناک نیست ؟ با توجه به مطالعاتی که دربرزیل انجام شد مزایای استفاده ازلیپوساکشن فقط درشرایطی ماندگار است که فرد تمرینات برخی ورزش را دربرنامه روزانه خود بگنجاند. محققان مطالعاتی برروی 36 زن با سن 20 تا 32سال که با روش لیپوساکشن بین 300تا 1/5 کیلوگرم ازچربی های موضعی خود را ازدست دادند، انجام داده اند. بعد ازلیپوساکشن تنها نیمی اززنان به مدت 4ماه فعالیت بدنی داشته اند زنانی که تمرینات ورزشی انجام ندادند پس ازگذشت 4ماه به وزن سابق خود برگشتند با این تفاوت که اینبار نه تنها چربی ها بازگشتند بلکه بسیار عمیق تر شده واحتمال بروز بیماری های قلبی وعروقی نیز درآنان افزایش یافت . پس ازانجام این مطالعات محققان دریافتند که فعالیت برخی قدرت واقعی پیشگیرانه دربازگشت چربی ها پس ازعمل لیپوساکشن است ونه تنها برای ثابت نگه داشتن وزن که برای سلامت سیستم قلبی عروقی بدن نیز باید تمرینات ورزشی به طور ثابت دربرنامه روزانه خود داشته باشیم .

منبع : خبرگذاری ایسنا

پوست و لیزر درمانی
اگر از لیزر بجا و درست و نیز توسط متخصص، استفاده شود، یك شیوه درمانی مناسب خواهد بود. لیزر برای هر فردی مفید نیست و هر نوع مشكل یا بیماری را درمان نمی‌كند. لیزر در بسیاری موارد مثل دفع موهای زائد موثر است، در حالی كه در درمان لك باید با احتیاط استفاده شود. لیزر كاربردهای فراوانی دارد؛ مثلا برای رگ‌های قرمز رنگی كه روی پوست دیده می‌شوند و قطر آن در حدود یك یا دو تار مو باشد، با یك یا دو جلسه لیزر درمانی از بین می‌رود. مورد استفاده دیگر لیزر، از بین بردن كك و مك است. همچنین لكه‌های سفید روی پوست به وسیله لیزر قابل درمان است، افرادی كه دچار افتادگی پوست هستند نیز با لیزر و مصرف دارو یا تزریق، بهبود می‌یابند. البته لیزر معجزه نمی‌كند، اما این تصور كه به خاطر عوارض آن نباید مورد استفاده قرار گیرد نیز اشتباه است. توجه داشته باشید كه درمان با لیزر باید با مشورت و نظارت متخصص پوست انجام شود.

منبع : روزنامه جام جم

سرنوشت سلول‌های بنیادی را می‌شود دستکاری کرد
اگر بتوان پیش‌بینی کرد که یک سلول بنیادی به چه سلولی تبدیل خواهد شد و فهمید که چه طور می‌توان سرنوشت سلول‌های بنیادی را تغییر داد، می‌توان تاثیر بسزایی روی درمان‌هایی چون پیوند پوست و استخوان گذاشت.
بهنوش خرم‌روز:‌ سلول‌های بنیادی می‌توانند رشد کنند و به هر چیزی تبدیل بشوند. آن‌ها در نهایت، مثل کودکی که بزرگ می‌شود،‌ کاری را بر عهده می‌گیرند که در این مرحله دیگر تمایزیافته محسوب می‌شوند. دانشمندان، می‌توانند با استفاده از موادی که با عنوان عوامل رشد شناخته می‌شوند، روی این فرایند رشد موثر باشند،‌ اگر نگوییم که می‌توانند آن را همیشه کنترل کنند. اما حالا محققین راه تازه‌ای برای پیش‌بینی و شاید دستکاری تمایزیافتگی سلول‌های بنیادی پیدا کرده‌اند.
به گزارش پاپ‌ساینس، جیانپینگ فو، مهندس زیست‌پزشکی و مکانیک دانشگاه میشیگان، به اتفاق همکارانش کشف کرده که نیرویی که سلول‌های بنیادی به سطحی که روی آن قرار گرفته‌اند وارد می‌آورند، یکی از مهم‌ترین فاکتورهای پیش‌بینی و تغییر نوع سلولی است که در آینده، ‌سلول بنیادی به آن تبدیل خواهد شد. در این مطالعه، فو یک سلول بنیادی را روی داربستی به طول 13 میکرون و دارای برجستگی‌های سیلیکونی قرار داد و متوجه شد میزان نیرویی که سلول بنیادی به برجستگی‌ها وارد می‌کند، مشخص می‌کند که در نهایت به یک سلول چربی تبدیل خواهد شد. وی همچنین متوجه شد که اگر با کوتاه کردن برجستگی‌های سیلیکونی، سطح سخت‌تری درست کند، باعث می‌شود که همان خط سلول‌های بنیادی به جای تبدیل شدن به سلول چربی، به سلول‌های استخوانی تبدیل شوند. دانستن این که یک سلول بنیادی به چه سلولی تبدیل خواهد شد و امکان دستکاری سرنوشت سلول‌های بنیادی، در مسیر درمان، تاثیر فوق‌العاده‌ای خواهد داشت. به عنوان مثال این یافته بر درمان آسیب‌های نخاعی، پیوند استخوان و جراحی‌های پیوند پوست بسیار موثر خواهد بود و این درمان‌ها را ساده‌تر خواهد کرد.

منبع : خبر آنلاین

Design by Dr M.J Fatemi