صفحه اصلی | نقشه سایت | تماس با ما | English امروز :
از محبوترین و رایج ترین جراحی های زیبایی است ولی راه حلی برای چاقی عمومی و منتشر نیست و فقط در کسانی قابل انجام است و نتایج خوب دارد که وزن ایده آل یا نزدیک به ایده آل دارند وحتی لاغر هستند اما از انباشته شدن چربی اضافی در بعضی از نقاط بدن مثل غبغب و پهلوها و یا رانها ویا باسن و یا شکم ناراضی اند . لیپوساکشن دراین گروه روش عالی برای تراش دادن و برداشتن توده های موضعی و غیر منتشر چربی است. چاق ها باید اقدام به روش های درمانی چاقی ( رژیم غذایی- ورزش – بالون معده- باندنیگ معده- بای پس ) نمایند. کاهش وزن متعاقب لیپوساکشن زیاد نیست و هدف از لیپوساکشن کاهش سایز است و نه کاهش وزن خاص اینکه چربی سبک مثل پنبه اما حجیم است.در افراد جوان پوست قابل انعطاف بوده و به مرور زمان پس از ساکشن جمع می شود. اما بیمار حتماً باید به مدت طولانی از گن استفاده کند. ولی در افراد مسن و یا شلی شدید پوست نیاز به پوست برداری هم است در یک فرد متوسط و اکثر چربی و مایع که برداشتن آن در یک جلسه ایمن وکم خطر است حدود 500 سی سی می باشد و در صورت لزوم عمل دوم باید حداقل 6تا5 ماه بعد از انجام شود. ساکشن چربی تا بیش از ده لیتر هم در یک جلسه گزارش شده است اما به طور معمول میزان ساکشن به زیر 5 لیتر برای جلوگیری از عوارض احتمالی محدود می شود. اگر بیش از ان نیاز به ساکشن باشد باید در یک جلسه دیگر با فاصله تقریبی یک ماه انجام شود.تکنیک مورد استفاده کم اهمیت تر از مهارت جراح است و اینکه یک جراح از دستگاه لیزری 70 میلیون تومانی استفاده می کند گرچه هزینه عمل را بالا می برد اما ضامن نتیجه بهتر نیست و نهایتا مهمترین فاکتور مهارت جراح است و البته در دست افراد ماهر عوارض بسیار کمی دارد وباید توجه داشت که هدف این جراحی بهبود شرایط است ونه رسیدن به کمال مطلوب.
انواع لیپوساکشن عبارتنداز : :
  • لیپوساکشن مکانیکی :

    ابتدا محل لیپوساکشن با محل تامسنت(سرم) متورم می شود محل مورد نظر بی حس می شود و رگهای آن منقبض و باریک می شوند تا در معرض صدمه کمتری قرار گیرند و سرم نمکی باعث تورم سلولهای چربی و آزاد شدن چربی درون آنها می شود و سپس بوسیله لوله های باریک مخصوص بنام کانول سلولهای چربی مکیده شده و به دستگاه مکنده (ساکشن) منتقل می شوند مهمترین نکته آن حفظ تعادل مایعات بدن است و هرچه حجم لیپوساکشن بیشتر باشد امکان بهم خوردن تعادل مایعات بدن بیشتر می شود و در لیپوساکشن بیشتر از 10 لیتر میزان خطر بسیار زیاد می شود.با بی حسی موضعی قابل انجام است و خاصه در نواحی کوچک مثل غبغب و سینه آقایان نیاز به بیهوشی ندارد .12-24 ساعت موضع عمل بی حسی باقی می ماند و در نواحی کوچک نیاز به مسکن و استراحت نیز ندارد. در صورت عدم وجود بیهوشی خاصه اگر حداکثر تا 5 لیتر ساکشن شود ، میزان عوارض آن خاصه امبولی چربی بسیار ناچیز و قابل اغماض است.جراح ماهر و دقیق ناهمواری ایجاد نمی کند ولی در نواحی که پوست شل و آویخته است می تواند باعث شلی بیشتر پوست شود. محل عمل متورم شده و این افزایش تورم تا 10 روز ادامه می یابد و سپس بتدریج از میزان تورم کاسته می شود و در مدت 3-2 ماه تورم برطرف میشود ولی کاهش سایز تا یکسال ادامه خواهد داشت. متعاقب لیپوساکشن از شکم بند و گن های مخصوص استفاده می شود چون برای انجام آن از نیروی مکانیکی دستگاه و بازوی جراح استفاده می شود به آن لیپوساکشن مکانیکی گویند.

  • لیپوساکشن اولتراسونیک :

    همه شرایط شرح داده شده در لیپوساکشن مکانیکی باید در آن لحاظ شود ولی برای تراشیدن چربیها از دستگاه اولتراسوند استفاده می شود و لذا گرانتر است اما برای جراح آسانتر است و بعلاوه به برش های بزرگتری نسبت به نوع مکانیکی نیاز دارد و بر خلاف دعاوی موجود سبب هموار شدن بیشتر پوست نسبت به نوع مکانیکی نمی شود کلا مزیت قابل توجهی نسبت به نوع مکانیکی ندارد میزان تورم و بهبودی از آن و نیز ضرورت استفاده از شکم بند وگن مخصوص وسایر موارد مثل نوع مکانیکی است. همچنین در صورتی که نوک پروپ اولتراسونه با پوست تماس پیدا کند امکان سوراخ شدن پوست وجود دارد.

  • لیپوساکشن لیزری (لیپولیزر) :

    همه شرایط ذکر شده در لیپوساکشن مکانیکی را لازم دارد ولی برای تراشیدن چربیها از نیروی لیزر استفاده می شود و بعلت گرانی دستگاه لیزر از نوع لیپوساکشن گرانتر خواهد بود. در حجم کمتر از 500 سی سی نیاز به ساکشن ندارد و چربیها از طریق کبد و کلیه ها دفع می شود ولی اگر حجم چربی بیشتر از 500 سی سی باشد باید بطور همزمان ساکشن چربیها نیز انجام شود.مهمترین مزیت آن کاهش درد میزان شلی و آویختگی پوست است زیرا باعث جمع شدن پوست می شود و میزان کبودی پوست در آن کمتر است و اگر به ساکشن نیاز نباشد برش ها نیز کوچکتر خواهند بود. در بعضی انواع لیپولیزر از 2 طول موج برای بهبود شلی پوست استفاده می شود و نتایج بهتری دارند و بعضی از انواع آن یک حسگر حرارتی نیز دارند که مانع سوختگی پوست می شود ودر بعضی از انواع آن میزان انرژی لیزر بر اساس میزان شتاب دست جراح تنظیم می شود. در هر حال تابش انرژی لیزر از سطح زیرین پوست سبب جمع شدن و سفتی پوست می شود. خطر سوراخ شدن پوست به علت اشعه لیزر که از داخل تابیده میشود وجود دارد.

تعریف :
برداشتن چربی های مقاوم به رژیم و ورزش در بدن با استفاده از لوله های ظریف و دستگاه ساکشن.محل های ساکشن شامل: چانه، گونه ها، گردن، بازوها، بالای سینه ها، شکم، باسن، ران ها، زانوها، ساق پا و قوزک (مچ پا) می باشند.
مدت زمان عمل :
1 تا 2 ساعت یا بیشتر
بهبودی :
بازگشت بر سرکار: بعد از 1 تا 2 هفته.
شروع فعالیت شدید: بعد از 2 تا 4 هفته.
ممکن است بهبودی کبودی و ورم 6 ماه یا بیشتر طول بکشد.

عوارض :
درد و تورم و کبودی و سفتی به همراه ترشح مایع چند روزه از محل های سوراخ های ساکشن.
خطرات :
ندرتاً عدم تقارن، ناهمواری و چین خوردگی پوست، خطرات دیگر شامل تغییرات رنگ، آسیب پوست، عفونت و تجمع مایع است
تکنیک عمل :
جراح، برش های کوچک در پوست در نواحی نزدیک چربی ایجاد می کند و یک لوله دراز توخالی (به نام کانولا) که بافت چربی را به خارج می کشد را در آن قرار می دهد.
نتایج :
دائمی در صورتی که رژیم غذایی و ورزش رعایت شود.
وضعیت بیمار :
سرپایی یا بستری موقت.
بیهوشی :
موضعی ، عمومی ، اپیدورال
دریافت فایل
Design by Dr M.J Fatemi